10

Set 3: Linear Equations (Intermediate)

Explanation

Answer: D

A store sells apples for $1 and oranges for $2. You have $10. If you buy 2 oranges, how many apples can you buy?

A.

5

B.

8

C.

4

D.

6

✓ Correct

Detailed Explanation

Choice D is correct. Choice A is the correct answer. 1. Cost of Oranges: 2×2=42\times 2 = 4 2. Remaining: 104=610- 4 = 6 3. Apples: 6/1=66/ 1 = 6 Choice D is incorrect because it results from an error in the solution process. Choice C is incorrect because it results from an error in the solution process. Choice C is incorrect because it results from an error in the solution process.

Key Steps:

The correct answer is 6

Why others are wrong:
A: Choice A is incorrect and may result from a calculation error.
B: Choice B is incorrect and may result from a calculation error.
C: Choice C is incorrect and may result from a calculation error.

🎉 Set Complete!

You've reviewed all explanations. Ready to try another set?

🎯 Keep Practicing!

Master all sections for your best SAT score