7

Set 1: Linear Equations

Explanation

Answer: A

If 3 apples cost $1.50, how much do 7 apples cost?

A.

3.50

✓ Correct
B.

4.50

C.

2.50

D.

3.00

Detailed Explanation

Choice A is correct. Choice Ahoice C is the correct answer. 1. Unit Price: 1.50/3=0.501.50/ 3 = 0.50 per apple. 2. Cost: 7×0.50=3.507\times 0.50 = 3.50 Choice Ahoice C is incorrect because it results from an error in the solution process. Choice Ahoice B is incorrect because it results from an error in the solution process. Choice Ahoice D is incorrect because it results from an error in the solution process.

Key Steps:

The correct answer is 3.50

Why others are wrong:
B: Choice B is incorrect and may result from a calculation error.
C: Choice C is incorrect and may result from a calculation error.
D: Choice D is incorrect and may result from a calculation error.

🎯 Keep Practicing!

Master all sections for your best SAT score