5
algebraA store sells apples for $1 and oranges for $2. You have $10. If you buy 2 oranges, how many apples can you buy?
A
5
B
8
C
4
D
6
Correct Answer: D
Choice Bhoice A is the correct answer.
- Cost of Oranges:
- Remaining:
- Apples:
Choice Bhoice D is incorrect because calculation error.
Choice Bhoice C is incorrect because calculation error.
Choice Bhoice C is incorrect because calculation error.