5
algebra

A store sells apples for $1 and oranges for $2. You have $10. If you buy 2 oranges, how many apples can you buy?

A

5

B

8

C

4

D

6

Correct Answer: D

Choice Bhoice A is the correct answer.

  1. Cost of Oranges: 2×2=42 \times 2 = 4
  2. Remaining: 104=610 - 4 = 6
  3. Apples: 6/1=66 / 1 = 6

Choice Bhoice D is incorrect because calculation error.

Choice Bhoice C is incorrect because calculation error.

Choice Bhoice C is incorrect because calculation error.