4
algebraIf 3 apples cost $1.50, how much do 7 apples cost?
A
3.50
B
4.50
C
2.50
D
3.00
Correct Answer: A
Choice Ahoice C is the correct answer.
- Unit Price: per apple.
- Cost:
Choice Ahoice C is incorrect because calculation error.
Choice Ahoice B is incorrect because calculation error.
Choice Ahoice D is incorrect because calculation error.