3

Set 8: Linear Equations

Explanation

Answer: B

Apples cost 1eachandBananascost0.1 each and Bananas cost 0.50 each. If John buys 5 Apples and x Bananas for a total of $7, how many Bananas did he buy?

How many Bananas did John buy?

A.

5

B.

4

✓ Correct
C.

2

D.

3

Detailed Explanation

Choice B is correct. Cost of apples: 5 × 1=1 = 5. Remaining for bananas: 77 - 5 = $2. Bananas: 2 / 0.50 = 4.

Key Steps:

The correct answer is 4

Why others are wrong:
A: Choice A is incorrect and may result from a calculation error.
C: Choice C is incorrect and may result from a calculation error.
D: Choice D is incorrect and may result from a calculation error.

🎯 Keep Practicing!

Master all sections for your best SAT score