11:50
1
A fruit stand sells apples for $1.50 per pound and oranges for $2 per pound. A customer bought 12 pounds of fruit for $21. How many pounds of apples were purchased?
Question 1 of 10
Check our guide for tips on how to use this platform effectively.
A fruit stand sells apples for $1.50 per pound and oranges for $2 per pound. A customer bought 12 pounds of fruit for $21. How many pounds of apples were purchased?